Sobota, 05 grudnia 2020, Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny PL EN | |

Naszyjniki Rezerwatu wykonane przez Annę Orską - wystawa czasowa

Naszyjniki Rezerwatu wykonane przez Annę Orską - wystawa czasowa

fot. Kateriny Zisopulu-Bleja

 

1000 lat w rzeźbie i biżuterii - Kolekcja unikatowych naszyjników Rezerwatu Archeologicznego "Genius loci" wykonanych przez Annę Orską!

Podczas wykopalisk, setki lat w mgnieniu oka,  przetaczają się pod dłońmi archeologów. Czasami – tak jak stało się to w przypadku badań prowadzonych na Ostrowie Tumskim – ich efekty zaskakują samych odkrywców. Rozmach z jakim wzniesiono wały grodowe, potęga zamysłu budowniczych pierwszej warowni poznańskiej i doskonały stan zachowania dębowych konstrukcji, wzbudziły wielkie poruszenie nie tylko wśród badaczy ale stały się także obiektem żywego zainteresowania środowisk twórczych. Tysiącletni surowiec połączył naukowców i artystów, udowadniając, że piękna w przeszłości można poszukiwać na różne sposoby. Pierwszym, dębowe pnie pozwoliły na uzyskanie cennych informacji rozświetlających zapomniane rejony najdawniejszych dziejów. Artyści w ten sam fragment drewna potrafili tchnąć „nowe życie”, wypełniając go współczesną treścią i nadając sens symbolicznemu spotkaniu odległych w czasie mieszkańców  Poznania. 

W styczniu, na ulicy Posadzego, stanęła niezwykła rzeźba autorstwa dr Łukasza Gruszczyńskiego, kształtem uzmysławiająca potęgę fortyfikacji wznoszonych na Ostrowie Tumskim i skalę inwestycji poczynionych tu przez pierwszych Piastów. Wydobywa ona z wnętrza ziemi fragmenty dawnych konstrukcji drewnianych i dźwiga je ku naszej teraźniejszości.

Innym głosem artystycznym są prace poznańskiej projektantki dr hab. Anny Orskiej, która  stworzyła unikatowy zbiór naszyjników zawierających nietypowe komponenty. Drewno ścięte 1000 lat temu, ściemniałe,  na pozór martwe, przemówiło jako drogocenny klejnot w nowoczesnej kolekcji biżuterii. Zadaniem artystki było wykonanie oprawy „brylantu”, nadanie mu współczesnej formy. A bohaterem stał się dąb – silny, dumny, stary i dostojny, ale również nadszarpnięty i okaleczony zębem czasu. Materia  z jednej strony delikatna, a z drugiej twarda i nieobliczalna. 

W Rezerwacie Genius loci w czasie tegorocznych wakacji zagościła wspaniała kolekcja naszyjników. Oglądając te piękne okazy warto pomyśleć, że w każdy z nich swój wkład wnieśli średniowieczni budowniczowie powstającego wówczas miasta i państwa. Inżynierowie i drwale sprzed tysiąclecia - pierwsi poznaniacy, są anonimowymi współautorami wystawy.

Zapraszamy do niecodziennego obcowania z historią i zgłębiania fenomenu Ostrowa Tumskiego dzięki odkryciom archeologicznym i refleksji artystycznej.

A o tym, jakich jeszcze nietypowych materiałów używa Anna Orska, projektując swoją wyjątkową biżuterię, możecie Państwo przeczytać tutaj: https://orska.pl/blogs/news/najbardziej-nietypowe-komponenty-w-bizuterii-projektu-anny-orskiej-cz-1

 

dziewczyna w naszyjniku

Fot. Kateriny Zisopulu-Bleja

galeria
galeria
galeria

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.