Poniedziałek, 26 października 2020, Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy PL EN | |

Międzynarodowy Dzień Muzyki na Ostrowie Tumskim i Śródce (30.09-04.10.2020) W sobotę o 12.00 zapraszamy do nas na wykład o instrumentach muzycznych!

Międzynarodowy Dzień Muzyki na Ostrowie Tumskim i Śródce (30.09-04.10.2020) W sobotę o 12.00 zapraszamy do nas na wykład o instrumentach muzycznych!

Na terenach słowiańskich  muzyka spełniała wielorakie funkcje i towarzyszyła człowiekowi w różnych obszarach jego aktywności. Obecna była zarówno w życiu codziennym świeckich jak i tworzyła oprawę liturgii, misteriów religijnych czy poezji. Wykonywano ją profesjonalnie wśród elit, a także wśród ludności prostej na targach, jarmarkach czy podczas codziennych aktywności. Pojawia się na kartach kronik w opisach literackich i miniaturach.

 

Podczas badań archeologicznych odkrywane są przedmioty, których funkcja określana jest jako tzw. „narzędzia muzyczne lub dźwiękowe”. Ich „muzyczność” nie do końca musi być rozumiana jak współczesne pojęcie tej problematyki, a możliwe również, że wydobywane z ich pomocą dźwięki służyć miały nie tyle lub nie tylko zabawie ale także sferze magicznej bądź łowiectwu.  Za pomocą takich przedmiotów najczęściej wydobywano brzmienia służące wygrywaniu prostych rytmów, nierzadko naśladujących odgłosy szeroko rozumianej przyrody, choć jak przekonują badacze możliwe było także osiąganie prawdziwego mistrzostwa gry i szerokiej skali dźwięków.

 

Na wystawie zorganizowanej w Rezerwacie Genius loci z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, zaprezentowano przedmioty kościane i drewniane, które w średniowieczu służyły do muzykowania. O nich i o odkrywaniu dźwięków z przeszłości z punktu widzenia archeologii, opowiemy w sobotę o godz. 12.00. Zapraszamy

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.