Czwartek, 04 czerwca 2020, Imieniny: Christy, Helgi, Karola PL EN | |

Wystawa czasowa Słowiański Zielnik

Wystawa czasowa Słowiański Zielnik

Wiek XXI to czas technologii. Ostatnie sto lat gwałtownej industrializacji przyniosło ludziom niesamowite korzyści, ale jednocześnie osłabiło nasze powiązania ze światem przyrody. Mieszkając w wielkich miastach, łatwo zapominamy o roli natury w naszym życiu. Wystarczy jednak zatrzymać się na chwilę, choćby tu – na Ostrowie Tumskim w Poznaniu – żeby przypomnieć sobie o jej znaczeniu. Wyspa na rzece Warcie jest od wieków świadkiem związku człowieka ze środowiskiem naturalnym – pozostałości wielkich, drewnianych fortyfikacji obronnych prezentowane w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, są tego wartościowym świadectwem.

Życie ludzi mieszkających tutaj w X wieku było ściśle związane z otaczającą ich przyrodą i uzależnione od tego, co była skłonna im ofiarować. Bezpieczny teren w rozlewiskach rzeki i prastara puszcza rozciągająca się w pobliżu, pozwoliły na powstanie piastowskiego grodu, który stał się jednym z ważnych punktów formującego się państwa Mieszka I. Wiedza na temat środowiska przyrodniczego – przede wszystkim świata roślin – i umiejętność wykorzystywania go, determinowały życie naszych przodków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, pozwoliły mieszkańcom tych okolic tysiąc lat temu stworzyć nowe miejsce do życia.

Ale skąd to wiemy? Czy o relacjach między człowiekiem a rośliną może opowiedzieć nam archeologia? Różnorodność odnajdywanych przez archeologów zabytków pozwala nam na utkanie opowieści o ludziach i puszczy, polach i łąkach, i o tym, jak obficie można było czerpać z ich bogactwa. Odkrywane podczas badań wykopaliskowych przedmioty z drewna, fragmenty tkanin, zmineralizowane szczątki roślin – choć bardzo delikatne i kruche – dają nam niezwykłą szansę zajrzenia ukradkiem do świata sprzed wieków.

Wystawa prezentowana od 11 lipca do października tylko w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.

 

FONTES VOL. 44

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.